Épületgépész Blog: Kondenzációs kazán
Jó-e nekem a kondenzációs kazán?
Magyarországon 2015. szeptember 26-ától kizárólag energiatakarékos, kondenzációs kazánokat lehet beépíteni. Felvetődik a kérdés, hogy milyen fűtési megoldásnál lehet ilyen kazánt és fűtési rendszert telepíteni? Elég-e ha a régi kazánt kondenzációsra cseréljük, vagy komplett épületgépészeti átalakításra is szükség van?
A kondenzációs kazánok annál magasabb hatásfokkal működnek, minél alacsonyabb a kazánba visszatérő fűtővíz hőmérséklete és minél magasabb a füstgáz harmatponti hőmérséklete. Ha a kazán hőcserélője jó hővezető-képességű anyagból készül, 50 °C alatti visszatérő fűtővíz-hőmérsékletnél már megindul a kondenzáció (pl. padló- és falfűtés). Ilyen fűtési rendszereknél nagyon jó, akár 108 százalék körüli hatásfokkal tud dolgozni a kazán.
Radiátoros rendszerhez is illeszthető?
Radiátoros fűtésnél is minden esetben van kondenzáció, ha 50 °C alatt van a visszatérő fűtővíz hőmérséklete. Ha a nemzetközi és a magyar előírások szerint méretezik a radiátorokat, akkor -5 °C-nál magasabb külső hőmérsékletnél létrejön a kondenzáció. Ez azt jelenti, hogy a magyar éghajlati viszonyok mellett, a fűtési szezon több mint 90 százalékában kondenzációs üzemben működik a kazán.
Radiátoros fűtésnél fűtőtestek méretezése nagyon fontos, mert a kellően nagyra méretezett fűtőtestekkel lehet elérni, hogy alacsony vízhőmérséklet esetén is megfelelő teljesítményt tudjon leadni.
Mit kell még figyelembe venni?
Mielőtt belevágnánk a cserébe, a kazán kiválasztása előtt az alábbiakat érdemes átgondolni:
-
a választott kazánnak milyen szerkezeti elemei vannak, mekkora a teljesítménye?
-
mekkora a lakás és az egyes helyiségek hőszükséglete?
-
milyen a kazán szabályozástechnikája?
-
csak fűteni akarunk, vagy használati meleg vizet is elő akarunk állítani?
-
kombináljuk-e a kazánt alternatív megoldásokkal (napkollektor, hőszivattyú, stb.)?
A végleges döntés előtt kérjük szakember segítségét. Az épület hőigényének pontos meghatározása az épületgépész feladata. Nagyobb átépítésnél, beruházásnál ő az, aki az engedélyeztetést is levezényli, tehát érdemes rábízni ezt a feladatot. Neki ugyanis az ügyféllel együtt kell átgondolnia, hogy milyen a legideálisabb:
-
hőtermelő berendezés (kazán)
-
égéstermék elvezetés, (kémény)
-
szabályzás, vezérlés
-
csőhálózat falon kívüli vagy rejtett szereléssel
-
hőleadó (radiátor, padló-, mennyezet- vagy falfűtés stb.)
Kazáncsere előtt mindenképpen át kell nézetni a meglévő rendszer állapotát. Legtöbbször még az új készülék felszerelése előtt alaposan át kell mosatni a fűtési rendszert, illetve korszerű vízkezelést sem árt alkalmazni. Az új kazánok beépítéséhez a régi kémények átépítésére és felújítására, esetleg kéménybélelésre is szükség lehet.
Cégünk egyik legfontosabb épületgépészeti tevékenysége a kazáncsere, melynek során a komplett víz-, gáz-, fűtés-, égéstermék oldalt kialakítjuk és a teljes tervezést és ügyintézést is elvégezzük.
